Teleskop w „szóstce”

(8 głosów, średnia ocena: 3.50 na 5)

teleskop1

     Reporterzy poznańskiego programu informacyjnego Teleskop zainteresowali się eksperymentem, jaki przeprowadzają od kilku tygodni uczniowie naszej szkoły, realizujący program CanSat. Relację z wizyty we Wrześni i w naszej szkole mogliśmy obejrzeć  14 lutego w TVP 3.

     CanSat jest konkursem zaadresowanym do uczniów i uczennic szkół średnich, ale biorą w nim udział także uczniowie naszej klasy gimnazjalnej. Są najmłodsi w Polsce.

teleskop7

     W konkursie poruszane są głównie zagadnienia związane z technologią, fizyką i programowaniem, ale również mnogość kwestii nie zawartych w szkolnej podstawie programowej.

teleskop2

     Podczas konkursu CanSat osoby biorące w nim udział mają niepowtarzalną szansę uczestniczyć w prawdziwym projekcie inżynieryjnym i doświadczyć realnych problemów, przed którymi stają osoby pracujące w przemyśle kosmicznym.

teleskop6teleskop8teleskop5

     W materiale filmowym wypowiadali się zarówno uczniowie, ich opiekun merytoryczny – Anna Nowicka jak i dyrektor szkoły – Dariusz Andrzejewski.

     Konkurs polega na zaprojektowaniu i zbudowaniu minisatelity CanSat, czyli modelu prawdziwego satelity, ale o wielkości i kształcie puszki po napoju. Zadaniem uczestników konkursu jest uwzględnienie wszystkich głównych podsystemów obecnych na satelicie, takich jak: moduł zasilania, czujniki oraz systemy lądowania i komunikacji, w tak niewielkiej przestrzeni jaką mają do dyspozycji. CanSaty zakwalifikowane do finałów konkursu zostają wystrzelone przez rakietę na wysokość 1-3 kilometrów i tak rozpoczyna się ich misja – eksperyment naukowy zakończony bezpiecznym lądowaniem.

     CanSat jest jedyną w swoim rodzaju szansą dla uczniów, aby zdobyć praktyczne doświadczenie w projekcie, który bardzo realistycznie oddaje projekty kosmiczne.

     Europejska Agencja Kosmiczna (ang. European Space Agency, ESA) od lat wspiera młodych ludzi (zarówno na etapie szkolnym, jak i uniwersyteckim) w rozwijaniu wiedzy z zakresu STEM (ang. Science, Technology, Engineering, Mathematics) i kształtowaniu kompetencji przydatnych w przyszłej karierze, zwłaszcza w sektorze kosmicznym. Jedną z flagowych aktywności ESA w tym kierunku są zawody CanSat.

 

Copyright © 2004 - 2012 Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 6 im. Jana Pawła II we Wrześni.