PolishEnglishFrenchGermanGreekItalianJapaneseRussianTurkish
   
Text Size

Wszyscy zmarli mają bal!

(4 głosów, średnia ocena: 3.00 na 5)

Muertos1miniaturka

     Gimnazjaliści przedstawiają niezwykłe Święto Zmarłych - prosto z Meksyku!

     Cukrowe czaszki, tańczące kościotrupy, kostucha w sombrero. Meksykanie śmieją się śmierci w twarz, a śmierć uśmiecha się do nich - zwłaszcza w czasie Día de Muertos.

     Día de Muertos, czyli Dzień Zmarłych to wyjątkowy festiwal. Zaproszeni? Wszyscy, szczególnie zmarli.

     Ma radosny charakter - jest się w końcu z czego cieszyć! Meksykanie wierzą, że 1 i  2 listopada ich bliscy-zmarli mogą powrócić do swoich domów, by nacieszyć się towarzystwem rodziny. Dlatego należy pomóc duszom znaleźć drogę do domu i jak najlepiej je powitać. 

     W związku z tym Meksykanie przystrajają domy łukami z aksamitek, wznoszą ołtarze pełne kwiatów, kolorowych świeczek, ulubionych potraw i owoców. Kolejnym ważnym punktem uroczystości jest wizyta na cmentarzu gdzie często tańczy się do muzyki granej przez mariachi. Przysmakami są miniaturowe trumienki, czaszki i szkielety, które wykonuje się z czekolady, marcepanu i cukru. Słodkie czaszki stały się nierozerwalnym symbolem Día de Muertos.

     Meksykanie świętują również na ulicach miast, biorąc udział w tak zwanych „desfiles” czyli paradach czy przemarszach, w których to spotkać można kościotrupy ubrane w suknie, boa i kapelusze. Często przedstawiane są w trakcie wykonywania codziennych czynności: jazdy na rowerze, gry na gitarze czy podczas ślubu. I to właśnie tę formę świętowania w imponującym, barwnym oraz wesołym stylu przedstawili swoim młodszym kolegom i koleżankom gimnazjaliści z klasy 3Ag i 3Eg.

     Można więc śmiało rzec, że Meksykanie (…i gimnazjaliści) są ze śmiercią za pan brat.

Muertos4Muertos3Muertos5Muertos6Muertos7Muertos8Muertos9Muertos10Muertos12Muertos13Muertos11Muertos15Muertos16

    W poniższych linkach znajdują się relacje z tegorocznych obchodów Día de Muertos w Meksyku.

https://www.chilango.com/ocio/dia-de-muertos-2018-en-la-cdmx

Día de Muertos 2018 en la CDMX: la gran celebración está ...

Así se vivió el Desfile del Día de Muertos 2018 en la # ...

Desfile Día de Muertos 2018 COMPLETO

     A tu znajdziecie filmik z obchodów w naszej szkole:

https://drive.google.com/file/d/1QSx_NASUHTH0zVjpWOxTIDNqPD9UtYPG/view?usp=sharing

 

Copyright © 2004 - 2012 Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 6 im. Jana Pawła II we Wrześni.

Z życia szkoły

 • Edukacja, rozwój i zabawa Edukacja, rozwój i zabawa
  Z dumą ogłaszamy, że nasza szkoła otrzymała CERTYFIKAT i zdobyła tytuł w Ogólnopolskim Konkursie Świetlica szkolna – przestrzenią dla edukacji, rozwoju i zabawy zorganizowanym przez Studium Prawa Europejskiego.
  15 stycznia 2019
  Czytaj więcej...
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12

Wydarzenia sportowe

 • Zimowe zawody lekkoatletyczne Zimowe zawody lekkoatletyczne
  7 grudnia 2018 roku w Samorządowej Szkole Podstawowej nr 2 we Wrześni odbyły się Międzyszkolne zawody klas czwartych w lekkiej atletyce. Naszą szkołę reprezentowali: Natalia Górna IVs, Nadia Szczepanek IVs, Zuzanna Maryańska IVb, Nicole Żuk IVd, Krzysztof Majchrzak IVs, Filip Kamyszek IVs, Hubert Andrzejewski IVb, Bartosz Wojciechowski IVb. Dziewczynki...
  02 stycznia 2019
  Czytaj więcej...
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12

Polska

godło

Uonet+ dziennik

baner_vulcan_1

Office 365

office-365-banner

Uczymy programować!

Uczymy_programowa

Ubezpieczenie uczniów

Lepsza Edukacja

KONFERENCJA 2019

lepszaedukacja

Cybernauci

cybernauci

Technologie z klasą

Technologie_z_klasa_120_x_240_IV-VI

Projekt z klasą

pion_JPG

Pilotaż programowania

l2_logo

Szkoła Promująca Zdrowie

LOGO

logo_wszpz

My Polacy

nbp

Mega Misja

megamisja

Code for green

CFR

Mistrzowie Kodowania

mistrzowie_kodowania

Scratch

Scratch2

Baltie

b3

CodeWeek

codeweekeu

Cyfrowa szkoła

logoCyfrowaSzkola

Gimnazjum nr 2

logo-szkolne-po-liftingu

Odzyskiwanie hasła - UONET+

baner_vulcan_2

Pierwsze logowanie dziennik rok szkolny 2017/2018

baner_vulcan_2

BIP

logo_bip