Franciszkanie edukują młodzież

(2 głosów, średnia ocena: 5.00 na 5)

Kenia_066

    25 marca gościliśmy w szkole franciszkanów: brata Roberta Kozielskiego i brata Kacpra Wiatra, którzy podzielili się z uczniami informacjami z misji w Kenii.

Kenia_008Kenia_005

     Brat Robert Kozielski pochodzący z Gozdowa spędził w Afryce 13 lat. Teraz we Franciszkańskim Sekretariacie Misyjnym w Gdyni organizuje akcje charytatywne dla mieszkańców Kenii i Ekwadoru.

Kenia_003

     Brat Kacper Wiatr przybliżył uczniom postać św. Franciszka – założyciela zakonu. Opowiadał o jego życiu i nawróceniu. Był on synem bogatego kupca. Jako młodzieniec prowadził życie beztroskie. Marzył o rycerskiej sławie, chętnie więc wziął udział w 1202 roku w bitwie Asyżan z mieszkańcami sąsiedniego miasta Perugi, co skończyło się dla niego krótką niewolą. Wróciwszy chory do domu, przeżył wielki przełom duchowy. Zerwał z tym wszystkim, co dotychczas było treścią jego życia, oddając się całkowicie Bogu. W późniejszych wiekach jego śladami poszły następne pokolenia zakonników cechujących się ubogim życiem, modlitwą i jałmużną. Te cechy franciszkanów kontynuowane są i dzisiaj na misjach.

Kenia_018Kenia_029Kenia_063Kenia_047Kenia_055

     O swoim pobycie i obserwacjach w biednych częściach Kenii opowiadał brat Robert Kozielski – sekretarz prowincjalny ds. misji.

Kenia_035Kenia_036Kenia_011Kenia_009

     Opowieści przeplatane były krótkimi filmami obrazującymi życie w tym kraju. Gość mówił o ciężkim losie kobiet, biedzie i głodzie jaki tam panuje. Wiele uwagi poświecił edukacji najmłodszych mieszkańców Czarnego Lądu. Naukę pisania i czytania w języku angielskim prowadzą w Kenii właśnie misjonarze franciszkańscy. Prymitywne baraki, w jakich uczą się uczniowie bywają zastępowane przez bursy. Na ich budowę niezbędne są jednak fundusze pozyskiwane od darczyńców. Szkoły pozbawione prądu, opłacane przez mieszkańców Kenii są oblegane przez kilkuletnich uczniów, chętnie przychodzących codziennie po nową wiedzę.

     Brat Robert Kozielski starał się ukazać różnicę pomiędzy edukacją w cywilizowanych krajach a afrykańską rzeczywistością. Zachęcał także uczniów i ich rodziny do podzielenia się z potrzebującymi.

Kenia_012Kenia_020

     W okresie wielkiego postu prowadzona jest m.in. akcja „Woreczek Ryżu”, polegająca na przygotowaniu porcji ryżu (niekiedy jedynego posiłku dziennie, jaki spożywają ubodzy Afrykańczycy) i przekazaniu go misjonarzom, którzy zawiozą go do głodujących mieszkańców Czarnego Lądu. Franciszkanie prowadzą także wiele innych akcji, jak chociażby adopcje na odległość, dzięki którym możliwe jest wspomożenie nauki i życia wielu afrykańskich dzieci.

Kenia_049a

Można także sms-ami przekazać pomoc dla Afryki.

https://youtu.be/haFobjBqDsw 

 

Copyright © 2004 - 2012 Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 6 im. Jana Pawła II we Wrześni.